Zapraszamy na pokaz filmów izraelskiej artystki Yael Bartany
reprezentującej polski pawilon na 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w
Wenecji.


Mary Koszmary,
Mur i Wieża,
Zamach.

Galeria Labirynt, piątek, 1 lipca 2011, godz. 19.00

Klub Krytyki Politycznej w Lublinie
Galeria Labirynt
Stowarzyszenie „Studnia Pamięci”

Mary Koszmary (2007), Mur i wieża (2009) oraz Zamach (2011) składają się na „polską” trylogię Yael Bartany …i zadziwi się Europa, wyświetlaną w pawilonie Polonia na trwającym właśnie Biennale w Wenecji. Cały projekt ma charakter eksperymentalnej, narodowej psychoterapii, podczas której historyczne demony budzone są i wywlekane na światło dzienne. Abstrahując od złożonego obrazu stosunków polsko-żydowskich, jest to również uniwersalna opowieść o gotowości na przyjęcie obcego i problemie integracji kulturowej w niestabilnym świecie pełnym politycznych napięć i przewrotów. Akcja filmów Bartany rozgrywa się w symbolicznej przestrzeni pełnej blizn po konfliktach etnicznych i wojnach. W filmach tych splatają się ze sobą wątki dotyczące izraelskiego ruchu osadniczego, syjonistycznych marzeń, antysemityzmu, Holokaustu i palestyńskiego prawa do ziemi.
Cykl Yael Bartany, prezentowany po raz pierwszy w całości w Pawilonie Polonia, dedykowany jest powołanemu do życia przez artystkę Ruchowi Odrodzenia Żydowskiego w Polsce. Ruch stawia sobie za cel „powrót” trzech milionów Żydów do ojczyzny ich przodków. W swym najnowszym filmie Bartana rozprawia się z marzeniami o zbudowaniu wielonarodowej wspólnoty, nowego społeczeństwa polskiego. Akcja Zamachu toczy się w niedalekiej przyszłości, podczas ceremonii pogrzebowej lidera Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, który ginie z rąk nieznanego zamachowca. Poprzez wyobrażoną w filmie śmierć lidera scalony zostaje mit nowego ruchu, którego działalność mogłaby przerodzić się konkretną propozycję polityczną do wdrożenia w najbliższej przyszłości w Polsce, gdzieś w Europie czy na Bliskim Wschodzie. Film powstał wiosną 2011 roku w Warszawie: w okolicach Krakowskiego Przedmieścia, we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Piłsudskiego. Manifestujący członkowie Ruchu mieszali się na warszawskich ulicach m.in. z uczestnikami marszu obrońców praw zwierząt oraz grupami modlących się za ofiary katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim, spotykając się zarówno z oznakami sympatii, jak i nienawiści. W 2012 roku podczas Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie będzie miał miejsce pierwszy kongres Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce.

Więcej informacji na stronie: www.labiennale.art.pl
Organizator wystawy w Pawilonie Polonia: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.
Komisarz Pawilonu Polonia: Hanna Wróblewska
kuratorzy wystawy: Sebastian Cichocki, Galit Eilat

Yael Bartana (ur. 1979) – izraelska artystka multimedialna. Tworzy fotografie, filmy, instalacje wideo i instalacje dźwiękowe.Jest laureatką wielu nagród, m.in. nagrody im. Anselma Kiefera (2003), drugiej nagrody Prix de Rome (Rijksakademie, 2005), nagrody artystycznej im. Dorothei von Stetten (Kunstmuseum Bonn, 2005), nagrody fundacji Gottesdienera (2007). Bartana jest redaktorką artystyczną „Krytyki Politycznej”.